FALSTAFF w Operze Nova [II PREMIERA]

DATA ROZPOCZĘCIA22 października 2017

DATA ZAKOŃCZENIA22 października 2017

CZAS 18:00

STRONA WWWhttp://www.opera.bydgoszcz.pl

LOKALIZACJAMarszałka Focha 5, Bydgoszcz

Czy zamierzasz uczestniczyć w FALSTAFF w Operze Nova [II PREMIERA] ? Nikt jeszcze nie uczestniczy. Tak, zmierzam
Wyznacz trasę Większa mapa

Opis wydarzenia

FALSTAFF1

Giuseppe Verdi (1813-1901)

FALSTAFF

komedia liryczna w trzech aktach i sześciu obrazach.

Libretto: Arrigo Boito wg „Wesołych kumoszek z Windsoru” i „Henryka IV” Williama Szekspira

Prapremiera: Mediolan, La Scala 1893r.

Premiera w Operze Nova: 21.10.2017 r.

Realizatorzy:

Reżyseria  – Maciej Prus

Kierownictwo muzyczne  – Piotr Wajrak

Scenografia – Jagna Janicka

Kostiumy – Hanna Wójcikowska-Szymczak

Reżyseria świateł – Maciej Igielski

Przygotowanie chóru – Henryk Wierzchoń

Asystent dyrygenta – Kamil Parcheta

Asystent reżysera – Dorota Borowicz

Maciej Prus

Aktor i reżyser. Absolwent krakowskiej i warszawskiej P. Wyższej Szkoły Teatralnej (dyplom aktorski – Kraków 1961, reżyserski – Warszawa 1968). Terminował jako asystent Konrada Swinarskiego w Teatrze Starym w Krakowie w  jego realizacji Nieboskiej komedii Krasińskiego. Jako reżyser debiutował  Pierwszym dniem wolności (1968)Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie – Słupsku. W latach 70. stworzył szereg przedstawień w warszawskim Teatrze Ateneum,  na scenie kaliskiej i w Teatrze Starym w Krakowie. Współpracował z różnymi innymi teatrami Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia. Przedstawienie Nocy listopadowej Wyspiańskiego, które stworzył w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, przyniosło mu prestiżową w świecie teatru Nagrodę im. Konrada Swinarskiego, przyznawaną przez redakcję miesięcznika Teatr (1979). W latach 90. dwukrotnie wystawiał Wyzwolenie Wyspiańskiego: w łódzkim Teatrze im. Jaracza (1990) i w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie(1992). W Bydgoszczy inscenizował Tymona Ateńczyka Szekspira (2007). Całą listę sztuk zrealizował w Teatrze Telewizji; zadebiutował w nim Godami życia Przybyszewskiego, za które przyznany mu został Złoty Ekran (1970), w ostatnich latach  pokazał spektakle Edwarda II Marlowe’a (2003), Intrygi i miłość Schillera (2004) i WyzwoleniaWyspiańskiego z Piotrem Adamczykiem w roli Konrada (2007). Za  twórczość dla teatru telewizji otrzymał w 2008 roku Nagrodę Klubową im. Stefana Treugutta. Jest autorem pamiętnych inscenizacji operowych: Strasznego dworu Moniuszki i Don Giovanniego Mozarta w Teatrze Wielkim w Warszawie (1972, 1976), Króla Rogera Szymanowskiego, najpierw w Krakowie (1976) potem w Poznaniu (1979), Fidelia Beethovena we Wrocławiu (1977), Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego i Lukrecji Borgii Donizettiego w Lodzi (1983, 2004). W 0perze Nova inscenizował w 2011 roku Cyganerię Pucciniego i Potępienie Fausta  Berlioza ( 2015 r.) Jest laureatem licznych nagród, wśród nich Nagrody im. Leona Schillera Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu.

Piotr Wajrak

Dyrygent .Pedagog, menedżer i trener biznesu. Formację dyrygencką uzyskał u Bogusława Madeya. Przez szereg lat związany z warszawskim Teatrem  Wielkim, obecnie Operą Narodową, gdzie dyrygował przedstawieniami Strasznego dworu, Śpiącej  królewny, Romea i Julii, Święta wiosny, Harnasiów, Greka Zorby. W 1996 roku, jako najmłodszy asystent poprowadził premierę Strasznego dworu. Poza Warszawą dał się poznać w teatrach operowych Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa,  Poznania, Szczecina. Stale gości w krajowych filharmoniach. W latach 2004-2010 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Za granicą pracował z orkiestrami Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Teatro de Bellas Artes w Bogocie. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką Zasłużony dla kultury polskiej.  W Operze Nova debiutował w 1994 r. Strasznym dworem. W roku 2007 przygotował muzycznie premierę Pana Twardowskiego Ludomira Różyckiego. Dyrygował  Don Kichotem Minkusa i Śpiącą królewną Czajkowskiego, My Fair Lady Lernera/ Loewego , Napojem miłosnym Donizettiego. Inaugurował XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r. premierą Halki Moniuszki, a w 2014 r. pod jego kierownictwem mzycznym odbyła się premiera operetki Kálmána Księżniczka czardasza.
Od sezonu 2017/2018 jest także szefem artystycznym Filharmonii Lubelskiej.

Jagna Janicka

Absolwentka Wydziału Scenografii Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Od  ukończenia uczelni ( 1987) zaprojektowała scenografię i kostiumy do kilkudziesięciu filmów i spektakli . Była kilkakrotnie nominowana do  Nagrody Orłów, m.in.za kostiumy i scenografię   do filmów: Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, Persona non grata , Boże skrawki,  Mistyfikacja.  Na Festiwalu   Filmowym   w  Gdyni otrzymała nagrodę  za  kostiumy  do  filmu W ciemności.  Kinomani znają jej kostiumy i scenografię z filmów: Spis cudzołożnic, Kroniki domowe, Nightwatching, Rysa, Pod  Mocnym  Aniołem , Hiszpanka ,Ostatnia rodzina. Jest laureatką nagrody teatralnej Ludwik 2002 za najlepszą scenografię w Krakowie  ( spektakl Idiota w reżyserii Barbary Sass ) oraz nagrody za scenografię do Europy w reż. Tadeusza Bradeckiego. Współpracowała  między innymi z  Krzysztofem  Zanussim, Peterem Greenawayem, Jerzym Stuhrem, Tadeuszem Bradeckim, Agnieszką Holland, Jurkiem Bogajewiczem, Mariuszem Grzegorzkiem, Magdaleną  Łazarkiewicz, Markiem Weiss- Grzesińskim, Maciejem Prusem, Bogusławem  Lindą, Wojtkiem Smarzowskim . Projektowała m. in. dla: Teatru Narodowego, Teatru im. Słowackiego i Teatru Starego w Krakowie, Teatru im. Jaracza w Łodzi, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru STU, Opery Śląskiej , Opery Bałtyckiej. W Operze Nova stworzyła kostiumy do Cyganerii (2011 r.) oraz Potępienia Fausta ( 2015 r.)

FALSTAFF

Odwiedzono 166 razy , 1Odwiedzane dzisiaj
Wydarzenie Kategorie: , Tagi wydarzenia ,

Dodaj komentarz

*
*
*

Powiązane